Coachkepzes.hu
Coach képzés
Ajánló
Dr. Mészáros Ádám
Coach, coach kiképző tréner, szerkesztő
Dr. Mészáros Ádám - coach

Párterápia képzés

Van-e igény a párterápiára?

A párterápia témája egyre inkább a figyelem középpontjába kerül napjainkban. Sajnálatos módon a párkapcsolati problémák mélyülnek, súlyosabb mértéket öltenek, házasságok, családok bomlanak fel. Ezen szomorú tendencia mellett azonban érzékelhető egy jóval pozitívabb jelenség is.

Igazán örvendetesnek találom ugyanis, hogy a párok egyre tudatosabbak a párkapcsolat alakítását illetően, egyre több párkapcsolati témájú könyv, előadás, podcast elérhető a közvélemény számára. A párokban egyre inkább megjelenik a felelősségvállalás a párkapcsolatuk iránt, igyekeznek megfelelő, a párkapcsolatot építő döntéseket hozni.

Előfordul azonban, hogy a párok legnagyobb igyekezete ellenére az önsegítő módszerek kudarcba fulladnak és „önerőből” nem sikerül megoldani a gondokat. Szerencsére egyre nyitottabbak a szakembertől való segítségkérésre, így a párterápián való részvételre.

Mára elmondható, hogy egyre elfogadottabbá válik az akár egyéni, akár párterápia igénybevétele, és nem ritkán az emberek ajánlják is egymásnak a szakembereket.

Mi is pontosan a párterápia?

A  párterápia a párkapcsolatra és a különböző kölcsönhatások vizsgálatára helyezi a fókuszt. A párterapeuta a párral köt terápiás szövetséget és egy közös párkapcsolati célt határoznak meg. Az elérendő cél érdekében sokféle technikával dolgozik a terapeuta, a lényeg, hogy mindent párkapcsolati szemszögből vizsgál. Az egyén megnyilvánulásokat és kapcsolati keretbe helyezi, és azt figyeli, hogyan hat a párkapcsolat minőségére.

Pontosan ezért fontos, hogy a pár mindkét tagja elkötelezett legyen a folyamat és a belső munka  iránt, hiszen ez mindkettőjük részéről erőfeszítést és energiabefektetést kíván meg. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a folyamat kimenetelében bizonytalan kliensekkel ne lehetne dolgozni, vagy eredményt elérni.

Milyen problémákkal érdemes párterápiát igénybe venni?

A rövid válasz az, hogy bármilyennel. Sokan legyintenek – akár a társuk felé is -, hogy nem olyan nagy baj ez, nem kell ilyen apróságokkal foglalkozni. Mi nem osztjuk ezt a véleményt, szerintünk igenis kell, hiszen a nem kezelt vagy nem megfelelően kezelt dolgokból lesznek a rémisztő problémák is. Minél előbb avatkozunk közbe, annál könnyebb, gyorsabb a megoldás keresése. Úgy gondoljuk, ha már a pár egyik tagjában megfogalmazódik némi elégedetlenség, félelem vagy harag, amit próbálkozása ellenére sem tud feloldani, az pont elég indok a párterápiára.

Természetesen bármilyen krízis, trauma esetén egyenesen javallott a párterapeuta felkeresése, ilyenek a hűtlenségi helyzetek, romboló veszekedések, elhidegült élethelyzetek, válás közeli szituációk.

Ide kívánkozik a bántalmazás kérdésköre, ahol azonban lényeges, hogy erre szakosodott szakember segítségét kérjük, melyekről érdemes a NANE illetve a Patent Egyesület honlapjáról tájékozódni.

Gyakran megfogalmazódik a kérdés, hogy párkapcsolati problémákkal érdemes-e egyéni terápiát igénybe venni. Az alapgondolat az, hogy a párkapcsolati problémákkal érdemes párkapcsolati segítőhöz fordulni a pár mindkét tagjának, illetve ha csupán az egyik hajlandó szakemberhez fordulni, akkor olyan terapeutát keresni, aki rendszerszemléletben gondolkodik.

Szintén fontos, hogy mindenképpen terapeuta szakembert keressünk fel, ha korábban fel nem dolgozott traumáink élednek újra párkapcsolati működés közben, vagy erős szorongással reagálunk, illetve pszichés zavarokat észlelünk, a saját vagy társunk viselkedésében.

Hogyan lesz valaki párterapeuta? Milyen párterapeuta képzések vannak?

Jelenleg Magyarországon a családterapeuta képzés magában foglalja a párterápiás képzést is. Az aktuális jogszabályok szerint a terápia jellegű szolgáltatás kizárólag orvos és klinikai szakpszichológus végzettséggel nyújtható. Ezen szakemberek számára is azonban szükséges elsajátítaniuk a rendszerszemléletű családterápia elméleti és gyakorlati képzést, melyre a Magyar Családterápiás Egyesület akkreditált felnőttképzésében vagy két hazai főiskola szakirányú továbbképzésében van lehetőség.

Ezek a képzések alapvetően nyitottak más segítői foglalkozások előtt, viszont a hatályos jogszabályok szerint a képzés sikeres elvégzését követően sem a terapeuta megnevezés nem használható, illetve szolgáltatásként is tanácsadás illetve konzultáció jelölhető meg. Erről a szolgáltatást igénybevevőket is tájékoztatni kell.

Milyen hasonló segítő szakmák létezhetnek? Mi a különbség?

A fentiekből kiderül, hogy párkapcsolati problémák esetén nemcsak párterápia vehető igénybe, hanem egyéb szolgáltatások is: párkapcsolati tanácsadás, párkapcsolati coaching, párkapcsolati konzultáció.

Nemcsak a jogszabályi rendelkezések, etikai megfontolások miatt, hanem elsősorban az ügyfelek védelme és saját segítői státuszunk tisztázása érdekében foglalkozni kell a kompetencia határokkal.

A pszichoterápia hatáskörébe tartozik – ezért egyéb segítői hivatások kompetenciahatáraiként jelenik meg:

  • korábbi feldolgozatlan traumák, vagy a közelmúltban elszenvedett traumák
  • erős szorongás, pánik, mentális problémák
  • egyértelmű pszichés zavarok
  • függőségek kezelés
  • diagnózis felállítása

A fenti esetekben a nem pszichoterapeuta segítő szakember nem kompetens, és erre köteles a kliens figyelmét felhívni.

Ezeket az eseteket leszámítva azonban párkapcsolati elakadásokban bátran fordulhatunk a különböző párkapcsolati segítőkhöz.

Hogyan érdemes képzést választani?

A képzés kiválasztása kapcsán kiemelten lényeges, hogy a kompetencia határokra figyelemmel legyen, illetve a képzés kimeneti követelménye, a tanúsítványban foglalt titulus egyértelmű és a jogszabályoknak megfelelő legyen.

Ezen túl nyilvánvalóan fontos a képző intézmény és az oktató személye, a képzés tananyaga, gyakorlati hasznosíthatósága.

Mindenekfelett azonban a segítői hivatásod körvonalait érdemes tisztázni, milyen formában, milyen szemlélet útján szeretnéd kísérni a hozzád forduló párokat, akár párterapeutaként, akár párkapcsolati coachként.

Egy biztos felemelő és egyben felelősségteljes dolog párokat kísérni, a bizalmukat kiérdemelni. Segítőként elengedhetetlen a folyamatos megújulást, elköteleződést, tanulást, szakmai-emberi fejlődés, melyhez szívbéli erőt és kitartást.

 

 

Kedves Olvasóm!

Töltse le és olvassa el most a Coachok kiskönyve című ingyenes szakmai kiadványt és a hozzá járó online konfliktus-kezelési tanfolyamot: