Coachkepzes.hu
Coach képzés
Ajánló
Dr. Mészáros Ádám
Coach, coach kiképző tréner, szerkesztő
Dr. Mészáros Ádám - coach

Párterápia

Napjainkban az emberek egyre tudatosabbá váltak, egyre inkább nyitottak a pszichológia, önismeret iránt. A párkapcsolat minősége meghatározó az életünkben, a párkapcsolati boldogság és az ahhoz vezető út egyre intenzívebb érdeklődést vonz. Rengeteg edukációs tartalom elérhető, és sokan próbálkoznak önerőből megoldani a problémákat, és számos esetben igyekezetüket siker koronázza. Mások azonban hiába vásárolják meg minduntalan a legújabb párkapcsolati sikerkönyveket, járnak előadásokra, mégis úgy érzik „ugyanazokat a köröket futják.”

Szerencsére egyre inkább elfogadottabb a párok körében, hogy komolyabb esetleg visszatérő probléma esetén szakember segítségét kérik. A párkapcsolati segítők az általuk képviselt irányzat, előképzettség, módszer tekintetében igen széles spektrumon mozognak.  A párkapcsolattal foglalkozó tevékenységek között talán a legismertebb a párterápia, ezt vesszük górcső alá.

Miben segít a pároknak a párterápia?

A párterápia a párkapcsolatra, a párkapcsolati elakadásokra és nem csupán az egyéni problémákra helyezi a fókuszt. Bármilyen párkapcsolati probléma esetén érdemes lehet szakemberhez fordulni, ami bánt minket, vagy nem érezzük magunkat elégedettnek. Néha a párok közül az egyik érzi, hogy valami nincs rendben, de meggyőzi magát, hogy nem olyan nagy a baj, mások még rosszabbul élnek… Szóval nemcsak a olyan hatalmas krízisek kezelése a párterápia asztala, mint a hűtlenség, válási krízis, függőségek, hanem egyéb elakadások, pl. kezdődő elhidegülés, visszatérő veszekedések esetén is érdemes segítséget kérni. Mindezeken felül lehetnek olyan, az élet és a fejlődés természetes velejárójaként olyan helyzetek, amelyek új megküzdési stratégiákat kívánnak meg, ilyen például a gyermek érkezése, életközépi válság, nyugdíjazás, üres fészek helyzetek.

Ki végezhet párterápiát?

Jelenleg Magyarországon család- és párterápiát  kizárólag pszichoterápiára feljogosító végzettséggel lehet gyakorolni. Ezen okból olyan pszichiáterek, szakpszichológusok jogosultak párterápia végzésre, akik a Magyar Családterápiás Egyesület képzési rendjében meghatározott családterápiás képzést vagy a családkonzulens/családterápia szakirányú továbbképzést sikeresen teljesítették.

Az egyéb felsőfokú végzettséggel rendelkezők a fenti képzések elvégzése után családi tanácsadó vagy családkonzulens titulust szereznek. A fő különbség, hogy a súlyos feldolgozatlan traumák, illetve pszichés zavarok, függőségek esetén terápiás segítség az indokolt, egyéb esetben viszont a családkonzultáció, családi tanácsadás is járható út lehet.

Hogyan lesz valaki párterapeuta?

Hazánkban a családterápiás képzés foglalja magában a párterápiás képzést is, melyet a fent említett felnőttképzés vagy szakirányú továbbképzés keretében sajátíthat el. Jellegükből adódóan ezek nem alapképzések és nem mesterképzések, így a párterapeutává válást még megelőzi egy pszichológiai vagy pszichiáteri alap és mesterképzés. Egy szóval egy hosszú idő és energiaigényes folyamatról van szó, és természetesen a tanulás, önfejlesztés – mint minden hivatásnál, illetve magára igényes szakembernél – élethosszig tart.

Hogyan dolgozik a párterapeuta?

A párterapeuta önállóan vagy párban dolgozik egy másik segítő szakemberrel vagy párterapeutával. Ma már a legtöbb szakembernél elérhető az online terápia lehetőség is, amely például a külföldön élőknek különösen nagy segítség.

A párterápia területén számos irányzat, módszer, megközelítés létezik, és sok terapeuta a munkájában több technikával is dolgozik, vagy többfajta irányzatot integrál.

Sokan specializálódnak egy meghatározott területre, amely lehet egy meghatározott párkapcsolati probléma vagy korcsoport.

Hogyan zajlik egy párterápia?

Érdemes a szakember kiválasztására kellő figyelmet fordítani, utána érdeklődni a munkásságának, az általa alkalmazott módszereknek. Erre remek lehetőség a párterapeuta honlapja vagy közösségi média jelenléte. Ezen túl hatékonyan működhet az ismerősi ajánlás is, illetve az adott szakember honlapján a kliensi visszajelzések is segíthetnek egy képet kialakítani.

Párterapeuta általában a pár mindkét tagjával egyszerre dolgozik, azonban a folyamatban lehetnek ún. szeparált ülések, amikor a felek külön-külön vesznek részt az ülésen. Ez nem zárja ki, hogy vannak olyan esetek, amikor a pár egyik tagja nem hajlandó a terápián való részvételre, ilyenkor van lehetőség egyéni részvételre párkapcsolati fókusszal.

A folyamat elején a fő kérdés, hogy kialakul-e a párterapeuta és a kliensek közötti együttműködés és bizalom (ún. terápiás szövetség), illetve szüksége egy terápiás közös cél megfogalmazása is, melynek mentén haladnak majd az ülések.

Lényeges keretek tisztázása, milyen alapelvek mentén, milyen gyakorisággal zajlanak az ülések. A párterápia üléseire –  módszertől és esettől függően –  hetente vagy kéthetente kerül sor, olykor házi feladatokkal kiegészítve. Összességében hosszabb távú elköteleződést igényel a pártól.

Milyen rokon szakmák vannak a párok segítése kapcsán?

Számos egyéb szakma is létezik a párok segítése kapcsán: párkapcsolati mediátor, párkapcsolati coach, párkapcsolati tanácsadó. Párkapcsolati segítőként nem terápiás segítséget nyújtanak párkapcsolati elakadások esetén.

A párkapcsolati segítők széles tárházában mindenki megtalálhatja a neki leginkább megfelelő szakembert.

Kedves Olvasóm!

Töltse le és olvassa el most a Coachok kiskönyve című ingyenes szakmai kiadványt és a hozzá járó online konfliktus-kezelési tanfolyamot: