Coachkepzes.hu
Coach képzés
Ajánló
Dr. Mészáros Ádám
Coach, coach kiképző tréner, szerkesztő
Dr. Mészáros Ádám - coach

Párterapeuta képzés

Aki segítőként a családok szolgálatában állítaná tudását, abban bizonyára felmerült a gondolat, hogy ebben a szép hivatásban a párokat célozná meg, nekik nyújtana segítő kezet. Ki kell mondani, hogy jogosan merül fel a gondolat, hiszen a párkapcsolat minősége, kiegyensúlyozottsága nemcsak a pár, hanem az egész család érzelmi biztonságát alapozza meg.

Mi a munkája a párterapeutának?

A párterapeuta párkapcsolati problémákkal foglalkozik, melyek adódhatnak a párkapcsolat fejlődésből fakadó „normatív” krízisekből pl. családalapításkor felmerülő párkapcsolati kihívások, elakadt veszteségfeldolgozás, vagy pedig egyéb krízisekből pl. megcsalás, elhidegülés.

A párterapeuta a párral dolgozik együtt, a terápiás beavatkozások a párkapcsolatot célozzák meg, és a pár tagjainak egymásra hatását vizsgálja a hozott probléma tükrében.

A párterapeuták munkájuk során több családterápiás irányzatot, megközelítést, eszközt integrálnak és fokozott aktivitásuk is jellemző a terápia során. Jellemző a különböző akciós technikák alkalmazása, mint a szobor-technika, különböző rajzos technikák.

Hogyan lesz valaki párterapeuta?

Hazánkban a családterapeuta képesítés foglalja magában a párterapeuta címet is. Fontos, hogy jelenleg terapeutaként pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus végzettséggel lehet működni. Ezen végzettségekre épül rá a Magyar Családterápiás Egyesület akkreditált felnőttképzése, illetve két hazai főiskola családkonzulens/családterapeuta szakirányú továbbképzése.

Ezen képzések elméleti és gyakorlati tudásanyagot egyaránt tartalmaznak, a képzések elválaszthatatlan részét képezi a szupervízió és a családi fókuszú önismereti csoport.

A képzések befejezése után lehetőség van a párkapcsolati munkára való specializációra különböző  továbbképzéseken, workshopokon.

Mint minden emberekkel foglalkozó hivatásnak része az élethosszig tartó tanulás, folyamatos szakmai és emberi fejlődés, ilyen értelemben a képzés élményszerző, tudásgyűjtő része soha nem fejeződik be. Érdemes a párterapeutának szupervíziókon részt venni, saját önismeretét folyamatosan bővíteni, nyitott, érdeklődő szemléletmódját megőrizni és a feltöltődésre is időt szánni.

Hogyan találják meg a kliensek a párterapeutát?

A párterapeutává válás folyamata szorosan összekapcsolódik a praxisépítéssel, hiszen szinte nincsenek „hagyományos állások” munkahelyek párterapeuták számára. (Néhány gyermekjóléti szolgálatnál elérhető családkonzulens álláshely kivételével)

Ezen okból a párterapeuták túlnyomó része valamilyen vállalkozás keretében gyakorolja a tevékenységét, melynek elengedhetetlen velejárója a segítő láthatóvá tétele, a márkaépítés, online jelenlét és a marketing eszközeivel.

A kezdeti időszak után az emberileg és szakmailag is megalapozott tudással, empatikus szemlélettel bíró, etikusan működő párterapeuta már számíthat ajánlásokra a kliensek és szakmai berkek részéről.

Mi a különbség az egyéni és a párterápia között?

Az egyéni terapeuta az egyén kihívásaival, problémáival foglalkozik, míg a párterápiában a fókusz elsősorban a kapcsolati működésen van.

Csak párterapeuta dolgozhat párok magánéletén?

Ha jól körbenézünk akár az online térben, akár hirdetésekben, azt tapasztaljuk, hogy rengeteg párkapcsolati segítő, coach, tanácsadó, szakértő, konzulens kínálja szolgáltatását a pároknak. Akkor hogy is van ez?

Alapvetően a kompetencia határok meghatározzák, hogy milyen típusú és súlyú párkapcsolati problémákon dolgozhat nem terapeuta párkapcsolati segítő. Talán egyszerűbb meghatározni, hogy melyek azok a területek vagy melyek azok az egyének, ahol nem járhat el segítő pszichoterápiás végzettség nélkül. Ilyen ha valamelyik vagy mindkét fél mentális betegségben, pszichés zavarban, személyiségzavarban szenved, függősége van, illetve súlyosan traumatizált.

A nem pszichoterapeuta végzettségű párkapcsolati segítő tehát terápiás munkát nem végezhet, diagnózist nem állíthat fel, ezentúl azonban számos eszközzel dolgozhat a párral a párkapcsolati krízis vagy elakadás megoldásában. Rengeteg olyan helyzet van, ahol terápia végzése nélkül a konfliktuskezelés, a kommunikáció, a coaching eszközeivel segíteni lehet.

Annyi párkapcsolati segítő van, érdemes-e ebben az irányban képződni?

A hír igaz, sokan vannak, sokan vagyunk. Érdemes azonban tudni, hogy minden párkapcsolati coach, segítő magára szabja segítői hivatását, hiszen mások vagyunk, más személyiséggel, temperamentummal, értékrenddel, szemlélettel rendelkezünk.

Az egyes párkapcsolati segítők ezentúl különbözhetnek munkamódszerben, eszközök, megközelítések alkalmazásában, e körben is elég széles a paletta, hogy ki milyen stratégia szerint nyújt segítséget  a pároknak.

Ne feledkezzünk meg a „segítői kémiáról” sem, hiszen a segítő és a kliens közötti szimpátia, bizalom kiépítése fontos szerepet játszik a segítő kiválasztása és a folyamat működése szempontjából.

Érdemes tehát olyan párkapcsolati coach/tanácsadó/segítő képzést választani, amely biztos elméleti és gyakorlati tudást ad, kitekintést a kereslet-kínálatra, érdemben foglalkozik a praxisépítés kihívásaival és emberileg és szakmailag is folyamatos fejlődésre motivál.

Kedves Olvasóm!

Töltse le és olvassa el most a Coachok kiskönyve című ingyenes szakmai kiadványt és a hozzá járó online konfliktus-kezelési tanfolyamot: