Coachkepzes.hu
Coach képzés
Ajánló
Dr. Mészáros Ádám
Coach, coach kiképző tréner, szerkesztő
Dr. Mészáros Ádám - coach

Párkapcsolati tanácsadó képzés

Szerencsére egyre többfajta segítői szakma áll rendelkezésére a párkapcsolati kihívásokkal küzdő párok számára. Itt van mindjárt a párkapcsolati tanácsadó, nézzük meg egy kicsit közelebbről, milyen szolgáltatást nyújt, hogyan működteti a tevékenységét.

Miben segít a párkapcsolati tanácsadó?

A párkapcsolati tanácsadó pároknak vagy egyéneknek nyújt segítséget párkapcsolati gondok, krízisek, elakadások esetén: hűtlenség, eltávolodás, veszekedések, kapcsolattal való elégedetlenség.

Olykor az egyébként boldog és tudatos párok is elakadhatnak, szembesülhetnek olyan helyzetekkel, amit önerőből nem tudnak megoldani.

A tanácsadás kissé megtévesztő elnevezés: hiszen nem nyújt konkrét tanácsot, hanem inkább edukálja a párokat, illetve a kommunikáció, a kölcsönös megértés eszközeivel arra ösztökéli a párokat, hogy saját megoldásokat találjanak, új megküzdési módokat alkalmazzanak.

A párkapcsolati tanácsadó segít abban, hogy a párok rátaláljanak a kapcsolatuk erőforrásaira, képessé váljanak megoldani a nehézségeiket.

Miben más, mint a párterápia?

A párkapcsolati tanácsadás és párterápia közötti különbség elsősorban a kompetenciahatár fogalmában ragadható meg. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a párterapeuta végezhet terápiás tevékenységet, míg a párkapcsolati tanácsadó ezt nem teheti meg. Így feldolgozatlan traumák feloldásával, mentális vagy pszichés problémák, függőségek kezelésével kizárólag pszichoterápiás tevékenység végzésére feljogosított pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus foglalkozhat.

Milyen formában működik?

A párkapcsolati tanácsadó nyújthat személyes megjelenéssel vagy online formában is, akár pároknak, akár egyénileg. Lényeges szerepe lehet bizonyos párkapcsolati edukációs tartalmak megosztásában előadások, workshopok, tréningek útján.

Jellemző, hogy olykor a párkapcsolati tanácsadók szakosodnak bizonyos életkorban, élethelyzetben lévő párokra (pl. kisgyerekes párok, hosszú ideje házasságban élő párok, azonosnemű párok) vagy esetleg a párkapcsolat egyik szegmensére, meghatározó szakaszára, jellegzetes problémájára (pl. szexualitás, párkeresés, hűtlenség)

A párkapcsolati tanácsadó működését az is befolyásolja, hogy milyen egyéb végzettsége vagy egyéb segítői tevékenysége van, amivel párhuzamosan vagy integráltan foglalkozik a párok segítésével. Pl. pedagógus alapvégzettségű párkapcsolati segítő könnyebben találja meg az utat több gyermekes családokhoz, vagy nevelési kérdésekben.

Hogyan lesz valakiből párkapcsolati tanácsadó?

Kimondottan párkapcsolati tanácsadó képzések a számos felnőttképzés kínálatában elérhetőek. Ezeken a képzéseken a résztvevők megismerkedhetnek párkapcsolati alapvető mozgató rugóival, életszakaszaival, kihívásaival, jellemző problémáival.

A képzés keretében a felmerülő problémák megoldásához szemléletet, különböző technikákat, eszközöket is elsajátíthatnak a résztvevők.

A képzés elvégzése után természetesen nem áll meg a tanulás, a képződés folyamata. Emberekkel, párokkal foglalkozni hatalmas felelősség, ezért a képzésen megszerzett tudást célszerű folyamatosan bővíteni, az újdonságokkal nyitott szemmel lenni, a speciális problémákra speciális megoldási alternatívákat keresni.

A segítői szakmára hatványozottan érvényes, hogy akkor képes valaki megfelelő szolgáltatást nyújtani, ha önismeretével rendben van, időt szán testi-lelki-szellemi feltöltődésére. A jószándékú segítők gyakran hajlamosak túlvállalni magukat, önmagukat háttérbe szorítani, így fokozottabb a kiégés veszélye.

Ezt érdemes megelőzni szakmai kapcsolatok kiépítésével, szakmai műhelyekhez, szupervíziókhoz, esetmegbeszélésekhez való csatlakozással, illetve a saját öngondoskodásunkkal.

Milyen képzést érdemes választani?

Ha meghoztuk ezt a komoly és fajsúlyos döntést, hogy a párok szolgálatába szegődünk, akkor a következő feladat a segítői utunk felvázolása. Van-e már segítői praxisunk, amit ki tudunk ezzel egészíteni, vagy valamilyen olyan alapvégzettségünk, ami közel áll a tanácsadáshoz vagy egy teljesen új irányt akarunk adni a karrierünknek?

Bármelyik is a célunk, lényeges, hogy megbizonyosodjunk, hogy a választott képzés milyen elméleti tudást ad, milyen szemléletet közvetít. Fontos megérteni a párkapcsolat működési elveit, életszakaszait, a különböző kihívásokat, krízishelyzeteket.

Az elméleti tudás átadásán túl lényeges, hogy a legtöbb gyakorlatban felmerülő párkapcsolati problémára megnyugtató gyakorlati megoldást nyújtson, olyan eszközöket sajátítsanak el a résztvevők, amelyek könnyedén beilleszthetőek a párokkal való közös munkában.

Amire sokan nem gondolnak, hogy elengedhetetlenül fontos ezeknek  az eszközöknek a saját élmény való elsajátítása, élményszinten történő belsővé tétele. Enélkül csupán a lexikális tudásunk, eszköztárunk gazdagodik, pedig a segítői váláshoz elengedhetetlen az önismereti fejlődés is.

Pozitívum, ha a képzés a tanácsadói praxis kialakításához is hasznos információkat  nyújt, valamint ha a segítői létforma kihívásait is taglalja.

Kívánjuk, hogy minden érdeklő találja meg a saját útját a párkapcsolati tanácsadóként és válasszon ehhez inspiráló, motiváló képzést.

Kedves Olvasóm!

Töltse le és olvassa el most a Coachok kiskönyve című ingyenes szakmai kiadványt és a hozzá járó online konfliktus-kezelési tanfolyamot: