Coachkepzes.hu
Coach képzés
Ajánló
Dr. Mészáros Ádám
Coach, coach kiképző tréner, szerkesztő
Dr. Mészáros Ádám - coach

Párkapcsolati tanácsadás

Ez elmúlt években (évtizedekben) sokat fordult a világ… már nem szégyen segítséget kérni, felülíródnak a régi párkapcsolati hiedelmek, hogy ahol már szakembert kell igénybe venni, az már régen rossz, vagy „ha valami nem megy, nem kell erőltetni”…

A párok egyre tudatosabbá váltak az önismeret, életvezetés terén, és nyitottan fordulnak különböző segítőkhöz: párkapcsolati coachhoz, mediátorhoz, párkapcsolati tanácsadóhoz.

Mikor érdemes párkapcsolati tanácsadókhoz fordulni?

Vannak olyan párkapcsolati élethelyzetek, amelyekben a pár az addig alkalmazott problémakezelő módszereivel kudarcot vall, bizonyos változások új megküzdési stratégiát kívánnak. Néha az élet elsodorja egymástól a pár tagjait, és nehezen találják meg egymáshoz utat, noha kétségtelenül szeretik egymást. Olykor hűtlenség üti fel a fejét, vagy túlsúlyba kerülnek a veszekedések. Aztán ott van a lappangó elégedetlenség, ami szép lassan keseríti meg a párkapcsolatot.

Dióhéjban, ha úgy érezzük nincs valami rendben a párkapcsolatunkkal, vagy aggódunk egy új helyzet miatt, netán krízist élünk át, komolyan fontoljuk meg a szakembertől való segítségkérést.

Hogyan lesz valakiből párkapcsolati tanácsadó?

Általában valamilyen felnőttképzés keretében sajátítja el a segítő a párkapcsolati tanácsadás elméleti és gyakorlati tudásanyagát. Nem ritkán egyéb segítői felsőfokú végzettséghez társul a párkapcsolati tanácsadás szolgáltatás. A hiteles és önazonos párkapcsolati tanácsadó folyamatosan képzi magát és lépést tart szakmája fejlődésével.

Milyen problémákban kompetens?

Lényeges kiemelni a kompetencia határt, amely elválasztja a tanácsadói tevékenységet a terápiától. A terápia hatáskörébe tartozik a traumák feldolgozása, mentális, pszichés zavarok, függőségek kezelése.

Sok párkapcsolati tanácsadó végez edukációs, oktatói tevékenységet is, illetve szervez workshopokat a párkapcsolatok megújítása céljából.

Jó néhány párkapcsolati tanácsadó bizonyos párkapcsolati problémára (szexualitás, hűtlenség) vagy párkapcsolati helyzetre (párválasztás, kisgyerekes párok stb.) specializálódik, így ha egy jól körülírható problémánk van, érdemes erre szakosodott tanácsadót választani.

Hogyan válasszunk párkapcsolati tanácsadót?

Hagyatkozhatunk ismerősi ajánlásokra, de ne tévesszük szem elől, hogy akivel a barátnőnk és férje megtalálta a harmonikus együttműködést, ahhoz nem feltétlenül tudtok ti is kapcsolódni. Ajánlatos mindenképpen informálódni a párkapcsolati tanácsadóról, akár a honlapjáról, vagy közvetlenül felvenni a kapcsolatot a tanácsadóval, akár telefonon, akár emailben, ha kérdésed van.

Hogyan zajlik a párkapcsolati tanácsadás?

A kapcsolatfelvételt követően személyes jelenléttel vagy online formában kezdődik meg a tanácsadóval a közös munkát. A párkapcsolati tanácsadást temérdek félreértés övezi, ilyen például, hogy a tanácsadó konkrét tanácsokkal látja el a párokat, mit tegyenek és mit ne tegyenek.

Ezzel szemben a valóság az, hogy a párkapcsolati probléma közös körüljárása után, kitűznek egy közös célt, amerre a pár haladni szeretne. A párkapcsolati tanácsadó – tanácsok helyett – olyan szemléletet, muníciót ad át a pár tagjainak, amivel képesek lesznek saját erőből saját megoldásokat közösen kitalálni és véghezvinni. A tanácsadó nem áll senki pártjára, semlegesen, pártatlanul jár el, nem dönti el kinek van igaza, vagy kinek mit kellene tennie.

A párkapcsolati tanácsadás folyamatában rendkívül fontos a keretek tisztázása: a tanácsadó kompetenciahatárai, a titoktartás, a tanácsadó pártatlansága, az ülések gyakorisága, lemondása stb.

A párkapcsolati tanácsadók többféle módszerrel dolgoznak, akár ötvözve több segítői technikát módszert is. A kompetens tanácsadó eszköztárát és technikáját mindig a konkrét helyzethez és a pár habitusához igazítja.

A folyamat időtartama függhet az alkalmazott módszertől, a párkapcsolati témától.

Lehetséges-e „megelőzésként” párkapcsolati szakemberhez fordulni?

Természetesen igen! Fantasztikus dolog, ha a pár annyira tudatos és elkötelezett, hogy folyamatosan befogadja az élet hozta változásokat a megújulás lehetőségével. A párkapcsolatnak is és a családi életnek is megvannak a maga fordulópontjai, melyekben olykor  a párnak új módokon érdemes egymáshoz kapcsolódnia, addig ismeretlen helyzeteket közös erővel együttműködve megoldania.

Bármilyen párkapcsolati szituációban, nehézségben vagy, tudd, hogy nem vagytok egyedül, és számotokra is van segítség! Ne habozz felkutatni a lehetőségeket, hogy közösen elindulhassatok a fejlődés útján.

 

Kedves Olvasóm!

Töltse le és olvassa el most a Coachok kiskönyve című ingyenes szakmai kiadványt és a hozzá járó online konfliktus-kezelési tanfolyamot: